Autohipnoza
Autohipnoza jest sposobem na samodzielnie wprowadzenie się w poszerzony stan świadomości. Technika ta pomaga w zwalczeniu wielu problemów, przede wszystkim natury emocjonalnej. Niestety wokół hipnozy i autohipnozy powstało wiele mitów.
Autohipnoza – warto obalać mity
Autohipnoza jest często obserwowanym zjawiskiem. Umysł może znaleźć się w stanie alfa, podczas wykonywania codzienych czynności. Wówczas staje się on podatny na sugestie głównie przekaz marketingowy środków masowego przekazu. Sytuacja ta często może być niekorzystna, dlatego ważne jest poznanie technik wykorzystywanych w hipnozie I autohipnozie. Celem autohipnozy jest samodzielne wpływanie na podświadomość. W stanie głębokiego relaksu samodzielne podawanie sugestii może sprawić, że świadomie wpłyniemy na swoje podświadme strategie postępowań. To technika wykorzystywana coraz częściej w kontekście rozwoju osobistego.
Hipnoza jest naukowo potwierdzoną metodą wpływania na nieświadomą część umysłu, która polega na wprowadzeniu go w stan transu poprzez oddziaływanie innej osoby (heterohipnoza). Jej odmiana, autohipnoza może być niezwykle skuteczna w kontekście niektórych zaburzeń emocjonalnych oraz niwelacji nieadaptacyjnych strategi postępowania. Co więcej, pacjenci mogą samodzielnie wpływać na spadki nastroju lub stres. Hipnoza często błędnie kojarzy się z pewnym stanem mistycznym, zazwyczaj owianym tajemnicą. Współcześnie jednak coraz częściej obala się mity związane z hipnozą zwracając uwagę na powtarzalne techniki wprowadzania w trans. Warto jednak rozważyć jej stosowanie szczególnie u osób zmagających się z przewlekłym stresem lub negatywnymi emocjami. Nie należy się obawiać autohipnozy, ponieważ stan transu jest fizjologicznym stanem umysłu, a autohipnoza występuje zazwyczaj samoistnie, zwykle podczas monotonnych, powtarzalnych czynności np. podczas biegów długodystansowych.
Autohipnoza – jak to działa ?
Warto zaznaczyć zdecydowaną różnicę pomiędzy stanem, którym jest hipnoza i autohipnoza. Hipnoza polega na wprowadzeniu w trans za pomocą innej osoby (hipnoterapeuty). Nie mniej jednak jest to ten sam stan umysłu, a jedynia różnica polega na głębokości transu. W przypadku autohipnozy poszerzony stan świadomości uzyskuje się poprzez samodzielne wprowadzanie sugestii. Hipnoza I autohipnoza jest szeroko wykorzystywana w jednej najskuteczniejszych metodolologii pracy z umysłem, którą jest Neurolingwistyczne Programowanie. Istnieje również trzeci, pośredni stan, kiedy pacjent odtwarza głos hipnotyzera na nagraniu, wprawiając się w stan hipnozy. Często pojawiają się obawy pacjentów związane z bezpieczeństwem samej hipnozy lub autohipnozy. Jedyną niedogodnością może być stosowanie się do sugestii osoby niekompetentnej lub co do intencji której nie mamy zaufania. Należy jednak wspomnieć, że stan hipnozy, czy to wywołany przy pomocy hipnotyzera czy samodzielnie jest stanem fizjologicznym umysłu I jest w pełni bezpieczny. Aby wyjść z transu, wystarczy otworzyć oczy lub pomyśleć o zakończeniu sesji.
Jak bezpiecznie wprowadzić się w stan autohipnozy ?
Warto poznać techniki samodzielnego wprowadzania siebie w stan hipnozy. Aby znaleźć się w stanie transu, należy wybrać ciche miejsce, najlepiej bez dobiegających w tle dźwięków. Ważny jest również wygodny strój oraz komfortowa pozycja. Podstawą autohipnozy jest odprężenie się. Następnie można powtarzać, że w obecnym stanie czujemy się przyjemnie. W kolejnym kroku można przejść do tzw. afirmacji, a więc powtarzania słów oraz znaczeń, które chcemy osiągnąć lub są dla nas ważne. Osobom, które mają problem ze skupieniem się i odbiegają myślami od obecnego stanu, rekomendowane jest zagłębienie się w popularne techniki medytacji. Wielu osobom pomaga również odpowiednia muzyka, np. dźwięk padającego deszczu. Warto wykonać również trening Jacobsona, a więc napinać i rozluźniać mięśnie.
Autohipnozy można się również nauczyć. Najlepiej zacząć od skupiania wzroku na jednym, nieruchomym przedmiocie usytuowanym powyżej linii wzroku. Wówczas czujemy się senni i samodzielnie wprowadzamy w trans.
Autohipnoza w kontekście rozwoju osobistego
Coraz częściej stan autohipnozy zalecany jest osobom, które intensywnie pracują nad własnym rozwojem. Rzeczywiście, doświadczanie transu hipnotycznego pomaga wpływać na podświadomość. Dzieki czemu mozna lepiej poznać procesy zachodzące w umyśle, poszerzać swój zakres kontroli nad emocjami oraz budowania pewności siebie. Regularne stosowanie autohipnozy może przynieść wymierne korzyści. Dzieki wypowiadaniu słów na głos można dodatkowo wzmocnić skuteczność autosugestii, która prowadzi np do zmiany dialogu wewnętrznego z negującego na wspierający.
Regresja hipnotyczna w autohipnozie
Hipnoza regresyjnama na celu przywołanie wydarzeń, obrazów lub myśli z przeszłości. W ujęciu terapeutycznym stosowana jest w przypadku wcześniej przebytych doświadczeń, które wiążą się z obecnymi problemami emocjonalnymi. U pacjentów obecny stan wynika często z traumatycznych doświadczeń z dzieciństwa. Umysł ma tendencję do zniekształcania I wypierania nieprzyjemnych obrazów, co czasem zaburza rzeczywisty obraz danej sytuacji. Przywołanie trudnych wydarzeń przeszłości może być zatem cenną wskazówką do zmiany strategii wytworzonych przez umysł na ich podstawie.
W praktyce autohipnoza może pomóc w zniwelowaniu wielu zaburzeń. Znajduje zastosowanie również w przypadku osób cierpiących na bezsenność. Hipnoterapia w tym również autohipnoza wykorzystywana jest w pracy z uzależnieniami oraz zaburzeniami odżywiania. Autohipnoza jest metodą jeszcze mało popularną, aczkolwiek skuteczną i przynoszącą trwałe rezultaty co zostało potwierdzone wieloma badaniami naukowymi. Regularnie praktykowana autohipnoza może przynieść wymierne korzyści dla zdrowia, szczególnie w kontekście osób zmagających się z uzależnieniem i mających problemy z regularnym snem.