Depresja – hipnoterapia w leczeniu depresji

Depresja jest chorobą o charakterze cywilizacyjnym. Szacuje się, że na depresje choruje na świecie ok 350 mln osób. W Polsce natomiast ze stanami depresyjnymi boryka się ok. 1,5 mln osób, co stanowi ok 3-4 % populacji. Przy założeniu podobnego tempa wzrostu zachorowań w roku 2030 depresja będzie najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym w Polsce. W poniższym artykule pochylamy się nad tym problemem oraz nad zastosowaniem hipnoterapii w leczeniu depresji.

Coraz większa jest świadomość społeczna i wiedza, o tym że depresja to choroba. Napawa to pewnym optymizmem. Depresja należy bowiem do tych chorób, które można leczyć. Z drugiej strony, ilość osób cierpiących z powodu depresji jest tak duża, że ciężko zachować optymistyczne nastawienie. Warto podkreślać, że depresję można i trzeba leczyć. Tylko specjaliści mogą pomóc pokonać tę chorobę – samodzielna walka skazana jest zazwyczaj na niepowodzenie. Gdzie szukać pomocy?

 

Depresja – jak ją rozpoznać

Depresja to nie chandra, ani gorszy dzień – to poważna choroba, której objawów nie można bagatelizować. Nie zawsze depresja pojawia się po takich przeżyciach jak: strata, trauma, kryzys lub powtarzające się niepowodzenia. Często dotyka nas, kiedy wszystko w naszym życiu układa się świetnie i zdawać by się mogło, że wszechświat nam sprzyja. Warto wiedzieć jak odróżnić złe samopoczucie od pierwszych objawów depresji, aby jak najszybciej móc zacząć szukać dla siebie pomocy.

Zaniepokoić powinna sytuacja, kiedy złe samopoczucie i obniżony nastrój utrzymują się długo. Nie powinno się bagatelizować takich objawów. Przez Światową Organizację Zdrowia depresja uznana jest bowiem za czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie. Z tego względu warto przyglądać się zarówno swojemu samopoczuciu jak i naszym bliskim, którzy również mogą zachorować. Świadomość, że szczególny rodzaj zaburzeń nastroju i emocji zwany depresją to choroba jest kluczowa dla procesu zdrowienia.

 

Depresja i jej objawy

Objawy depresji nie muszą być takie same u każdego pacjenta. Różnie może wyglądać przebieg choroby i na różne sposoby może się ona objawiać. Warto pamiętać, że całkiem wyjątkową formę ma depresja poporodowa, na którą warto być wyczulonym, ponieważ może być niebezpieczna zarówno dla matki jak i dla dziecka. Obserwacja i znajomość symptomów depresji mogą pomóc ją rozpoznać, pomóc poprawić jakość życia, a nawet to życie uratować. W skrajnych przypadkach depresja może prowadzić do śmierci.

Wiele zmienia świadomość, że za fatalne samopoczucie i niemoc może być odpowiedzialna depresja. Objawy depresji mogą być różne, niemniej istnieje zestaw symptomów, na które należy być szczególnie wyczulonym. Należą do nich:

 • utrzymujące się uczucie smutku,
 • niepokój,
 • zaburzona samoocena i wzrost samokrytycyzmu,
 • pogorszenie koncentracji i pamięci,
 • zaburzenia snu,
 • anhedonia,
 • brak zainteresowań,
 • brak chęci działania,
 • osłabienie,
 • objawy somatyczne,
 • myśli suicydalne – myśli samobójcze

Depresja stopniowo lub nagle wycofuje chorego z kolejnych obszarów życia. Odbiera radość i zmienia postrzeganie rzeczywistości. Należy ją leczyć. Często wskazana jest farmakoterapia. Warto także skorzystać z pomocy psychologicznej. Jedną z form skutecznej terapii w leczeniu depresji jest hipnoterapia.

 

Hipnoterapia kontra depresja

Psychoterapia towarzysząca leczeniu depresji zazwyczaj przynosi doskonałe efekty. Niezależnie od tego czy będzie to terapia psychodynamiczna czy terapia poznawczo behawioralna warto poszukać pomocy jak najwcześniej. W zależności od wybranej formy terapii jej efekt może wyglądać inaczej, zawsze jednak terapia jest tym skuteczniejsza im większe zaangażowanie pacjenta. Hipnoterapia jest nowatorską formą terapii, która w związku z szybkimi rezultatami zyskuje coraz większe uznanie. Gdzie leży sekret skuteczności hipnoterapii?

Hipnoterapia w przypadku pacjenta z depresją pozwala zobaczyć siebie z pewnego dystansu. Dzięki temu pacjent może obiektywnie stwierdzić jak w rzeczywistości wygląda jego sytuacja. Może znaleźć rozwiązania, albo dostrzec pozytywy, które depresja przysłania. Hipnoterapia pełni także rolę aktywacyjną i motywacyjną. Dzięki udziałowi w sesjach pacjent angażuje się w proces zdrowienia, a dostrzegając swój wkład wzrasta w siłę.

Hipnoterapia ma tę przewagę nad innymi formami pomocy psychologicznej, że czas jej trwania jest krótszy, a efekty są widoczne szybciej. Chory pod opieką hipnoterapeuty ma możliwość wglądu w zapisy nieświadomej części swojego umysłu. Daje to możliwość pełniejszego zrozumienia zarówno źródeł problemu jak i własnych emocji.

 

Hipnoterapia w procesie leczenia depresji

Podczas procesu hipnoterapii u chorych na depresję możemy wyróżnić kilka kluczowych kwestii, które poruszane są najczęściej. Należy do nich próba aktywowania chorego i przywrócenia mu chęci do działania. Kolejnym ważnym punktem hipnoterapii może być tak zwana wizualizacja odwagi – prowadzi ona do odzyskania pewności siebie. Tego typu działania przyczyniają się do wzrostu energii i chęci do działania.

Hipnoterapia pozwala także pacjentowi przyjrzeć się swoim uczuciom i emocjom. Patrząc na nie z dystansu może on zmienić stosunek do nich i zaakceptować je. W stanie transu pacjent szybciej, niejako na skróty zmieni swój stosunek do problemu, z którym się mierzy i znajdzie w sobie siłę, aby podjąć działanie zmierzające do jego rozwiązania.

Dobrana odpowiednio do indywidualnych potrzeb pacjenta psychoterapia w hipnozie może stać się początkiem zdrowienia. Dzięki hipnoterapii można nauczyć się na nowo czerpać radość z codzienności i doceniać wszystko co nas w życiu spotyka. Depresja, którą leczy się z wykorzystaniem różnych form psychoterapii, w tym hipnoterapii ma niższą tendencję do nawrotów. Chory uczy się mechanizmów obronnych, a także staje się uważniejszy i łatwiej mu zaobserwować już pierwsze objawy nawracającej choroby. W gabinecie, w którym praktykowana jest hipnoterapia chorzy zawsze znajdą wsparcie i fachową pomoc w wyjściu z choroby.