Hipnoza to zjawisko, które ciężko zamknąć w sztywnych ramach. Można ją określić jako stan psychiczny, w którym zwiększa się podatność na sugestię. Jednak język hipnozy może przybrać rożne formy i służyć odmiennym celom. Jaki język hipnozy stosowany jest w hipnoterapii?
Język hipnozy we współczesnej hipnoterapii
Spotkać się można z wieloma modelami hipnozy, jak również z wieloma wyobrażeniami o niej. Warto wiedzieć, że w przypadku hipnoterapii stosowane są dwa główne modele, a język hipnozy każdego z nich jest zgoła odmienny. Mowa tu o modelu hipnozy dyrektywnej, oraz stosowanym obecnie najczęściej modelu hipnozy permisywnej.
Język hipnozy ma ogromny wpływ na charakter transu i jego efekty. Możliwości wykorzystania narzędzia jakim jest hipnoza do celów terapeutycznych znane były już od dawna. Wraz z postępem wiedzy o ludzkim umyśle, rozwojem psychologii i kognitywistyki zmienia się także język hipnozy. Sama hipnoza stosowana jest w gabinetach terapeutów coraz bardziej świadomie. Hipnoterapia jest bardzo skutecznym narzędziem pomocy osobom, które borykają się z zaburzeniami psychicznymi, traumami i innymi problemami.
Warto poznać czym charakteryzuje się terapeutyczny język hipnozy. Wiedza ta pozwoli rozwiać wątpliwości każdemu sceptykowi. Szukając pomocy warto sięgnąć po najskuteczniejsze metody. Dotarcie do głębszych obszarów świadomości pozwala hipnoterapii na zaskakującą skuteczność i szybkie efekty terapeutyczne.
Język hipnozy – model dyrektywny
Komunikaty kierowane do osoby w transie mają kluczowe znaczenie. Z tego względu chcąc zrozumieć czym jest hipnoterapia należy skupić się na języku hipnozy. Dyrektywny model hipnozy jest jednym z dwóch najczęściej stosowanych w terapii. Co go wyróżnia?
Model dyrektywny nie ma jednego mistrza, dzieli się na co najmniej kilka nurtów. Wśród polskich terapeutów największą sławę zyskał model angielski opracowany przez Dave Elman’a. Z kolei nurt wschodni modelu dyrektywnego (tzw hipnoza klasyczna) od lat nie znajduje zbyt wielu zwolenników na polskim gruncie.
Model dyrektywny, zwany też autorytarnym w hipnoterapii stosowany jest sporadycznie, zazwyczaj przez hipnoterapeutów starszego pokolenia. Świetnie sprawdza się za to w hipnozie scenicznej. Język hipnozy w przypadku modelu dyrektywnego pełen jest hipnotycznych modulacji głosowych, operowania intonacją hipnotyczną, oddechem i innych technik, które wpływają na efektywność sugestii.
Chcąc inaczej opisać ten mechanizm należy wskazać role jakie przybierają hipnotyzer i osoba wprowadzona w trans. Hipnotyzer występuje w tym wypadku z pozycji przewagi – jako autorytet. Pewny siebie ton głosu i jasne komunikaty mają na celu wzbudzenie autorytetu w hipnotyzowanej osobie. W przypadku hipnoterapii komunikaty skutkują głęboko zakorzenionymi sugestiami hipnotycznymi, które jednak wychodzą od terapeuty, a nie od pacjenta.
Mniej popularne modele języka hipnozy
Choć nie wykorzystuje się ich w hipnoterapii istnieją także inne formy hipnozy o których warto wiedzieć. Autohipnoza, choć nie tak skuteczna jak heterohipnoza jest często praktykowana przez osoby zainteresowane tematem. Z kolei mesmeryzm (hipnoza mesmerowska) oparta jest na komunikacji niewerbalnej oraz na teorii magnetyzmu zwierzęcego i więcej wspólnego ma z ezoteryką niż z nauką. Istnieje też niewerbalny język hipnozy, w którym zamiast słów wykorzystuje się gesty. Model ten nazywany jest hipnozą dynamiczną i nie znajduje szerszego zastosowania w hipnoterapii.
Hipnoterapia a Model Miltona
Język hipnozy na kluczowe znaczenie w przypadku hipnoterapii. Nie jest to przypadek, ani kwestia mody, że dla terapeutów liczy się przede wszystkim hipnoza ericksonowska. Powodów, dla których to właśnie ta forma indukowania transu zyskała uznanie w środowisku jest wiele. Warto poznać najważniejsze z nich, aby świadomie móc podjąć decyzję o podjęciu hipnoterapii opartej o model Miltona.
Milton Erickson opracował model komunikacji hipnotycznej inny od dotychczas znanych. Język hipnozy oparty o jego teorię nazywany jest permisywnym. Podstawowym założeniem hipnozy permisywnej jest akceptacja faktu, że każdy człowiek jest inny. U każdego stan transu może wyglądać inaczej, inne może być także podłoże problemu oraz sposób jego rozwiązania. Podkreślenie integralności i indywidualności każdego pacjenta ma ogromne znaczenie dla procesu zdrowienia i efektów terapii.
Permisywny język hipnozy a skuteczna hipnoterapia
Hipnoza permisywna zakłada, że to pacjent zna odpowiedzi, których szuka. Musi jedynie je odnaleźć wewnątrz siebie. Sugestie i język perswazji użyty w trakcie transu mają na celu nakierowanie go na znalezienie rozwiązania. Rola hipnoterapeuty w przypadku hipnozy permisywnej zakłada pomoc w samodzielnym znalezieniu drogi do uzdrowienia.
Nie ma tutaj mowy o autorytaryzmie. Model Miltona zakłada przede wszystkim współpracę i porozumienie między terapeutą a pacjentem. W zaufaniu obu stron do metody należy dopatrywać się jej sukcesu. Język hipnozy według Miltona Ericksona opiera się o metafory, perswazję, i wieloznaczne sformułowania. Osoba znajdująca się w transie ulega sugestii o tyle, że zyskuje wiarę na znalezienie wszelkich niezbędnych jej do zdrowienia kwestii wewnątrz własnego umysłu. Hipnoterapeuta permisywny wprowadza pacjentowi sugestie, które pozwalają uwierzyć we własne możliwości i możliwości własnego umysłu. Pacjent sam przeprowadza zmianę i decyduje o tym jak będzie ona wyglądać.
Pozostawienie pacjentowi wolnej przestrzeni pozwala nie tylko odnaleźć realne źródło problemu. Poprzez podkreślenie decyzyjności hipnoza ericksonowska wpływa także na wzmocnienie pewności siebie i podbudowanie pacjenta w jego własnych oczach. Nie jest to jednak zafałszowanie obrazu, a dojrzenie swoich możliwości sprawczych. Jak mówił Milton Erickson: odpowiedzi i rozwiązania pojawią się same we właściwym czasie.