W niektórych przypadkach trudna i traumatyczna przeszłość potrafi skutecznie komplikować obecne życie. Przykre doświadczenia rzutują na przyszłość i objawiają się szeregiem trudnych do okiełznania reakcji organizmu. Nieuzasadnione lęki i fobie, które utrudniają codzienne funkcjonowanie można skutecznie leczyć za pomocą hipnoterapii. Jedną z najskuteczniejszych technik rozwiązywania dawnych traum i przepracowywania trudnych emocji jest hipnoza regresyjna. Czy tak właściwie ona jest, komu się ją poleca i jak to wygląda w praktyce?
Czym jest hipnoza regresyjna?
Aby zrozumieć sposób działania hipnozy regresyjnej, należy na samym początku zrozumieć czym tak właściwie jest regresja. Regresja to nic innego jak jak proces, podczas którego osoba przeżywająca traumę, powraca swoimi emocjami do przykrych wydarzeń z przeszłości. Wielu osobom w tym momencie nasuwa się pytanie – po co robić ? W jakim celu mamy emocjonalnie wracać do tak trudnych doświadczeń i przeżywać to po raz kolejny? Dlaczego nie można po prostu odpuścić i zapomnieć o tak trudnych i bolesnych chwilach. Otóż, nie trzeba być specjalistą w dziedzinie psychologii czy psychiatrii aby wiedzieć, że nieprzepracowane traumy będą co jakiś czas powracać. Co więcej, nieprzepracowanie nieprzyjemnych emocji może przerodzić się w nerwice i stany lękowe, a te z kolei mogą objawiać się w sposób somatyczny.
Hipnoza regresyjna pozwala powrócić do traumatycznych wydarzeń po to, aby zrozumieć ich genezę, a następnie wyciszyć emocje, które im towarzyszyły. Hipnoterapia polega na wprowadzenia pacjenta w przeszłe wydarzenia. Podczas sesji osoba w regresji widzi, słyszy i czuje tak samo jak w momencie, gdy przeżywała dane wydarzenie. Wiele osób doświadcza pewnych blokad, które uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie i nie pozwalają na dalszy rozwój. Terapia traumy jest narzędziem, które pozwala rozpuścić te blokady, zrozumieć swoje własne emocje, a następnie je uzdrowić. Warto pamiętać o tym, że celem regresji nie jest dręczenie pacjenta przykrymi wspomnieniami, a przekształcaniem ich interpretacji w taki sposób, aby nie sprawiały one emocjonalnego bólu i cierpienia.
Hipnoza regresyjna – jak wygląda sesja i komu jest polecana?
Hipnoza regresyjna polega na wprowadzenie pacjenta w trans, co pomaga zebrać hipnoterapeucie najwięcej informacji o minionych wydarzeniach i zrozumieć problem, z jakim boryka się pacjent. Podczas transu pacjent odtwarza traumatyczne sytuacje za pomocą wszystkich swoich zmysłów. W ten sposób jest on w stanie dokładnie zobaczyć, usłyszeć i poczuć wszystko to, co wydarzyło się w przeszłości. Hipnoterapia dzieci jest procesem, w którym bardzo często wykorzystywana jest regresja. W ten sposób hipnoterapeuta jest w stanie przeprowadzić młodego pacjenta przez wachlarz emocji, których być może nie zrozumiało i które wywołały lęki. Wprowadzenie w stan trasu i odtworzenie traumatycznych wydarzeń powinno od samego początku być wspierane elementami terapeutycznymi. Zwieńczeniem hipnozy regresyjnej jest progresja hipnotyczna. Jest to proces, który polega na terapeutycznym uzdrowieniu przyszłości, zburzeniu starych schematów i zbudowaniu podwalin pod nowe, pozytywne nawyki i zachowania.
Dla kogo polecana jest hipnoza regresyjna? Przede wszystkim dla osób, którym w dorosłym życiu towarzyszy uczucie lęku i niepokoju bądź blokada emocjonalna wywołana przez traumatyczne przeżycie w przeszłości. Hipnoterapia regresyjna jest także skutecznym sposobem na uzdrowienie relacji partnerskich, do których rozbicia doszło w sposób nagły i niespodziewany. Terapia par często uwzględnia hipnozę regresyjną jako element terapii, który pozwala zrozumieć pewne zachowania, które doprowadziły do rozbicia związku. Być może osoba, która jest w nieudanym związku powiela destrukcyjne schematy swoich rodziców. W takich przypadkach hipnoterapia regresyjna jest w stanie pomóc pacjentowi w zrozumieniu, że nawet jeśli w jego najbliższym otoczeniu dochodziło do patologicznych zachowań, jest on w stanie zburzyć destrukcyjne nawyki i zbudować nowe, zdrowe schematy, a w konsekwencji szczęśliwe i pełne zaufania związki.