Jak naprawić związek

Wiele osób w sytuacji kryzysu w związku zadaje sobie pytanie "Jak naprawić związek". Czy jest jeszcze czas aby uratować związek czy jest już z za późno ? To pytanie na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zawsze jest jednak szansa na zmianę komfortu funkcjonowania w relacji. Dowiedz się zatem co zrobić aby uratować związek.

Jak naprawić związek?

 

Związek o charakterze romantycznym to bardzo specyficzna relacja zbudowana na bliskości, szacunku i miłości dwojga ludzi. Przechodzi on jednak wiele etapów, a każdy z nich to zmiana postrzegania wspólnie przeżywanych chwil oraz siebie nawzajem. Wszystkie składowe związku: bliskość, szacunek i miłość, a także: zaufanie, namiętność i pożądanie- ewoluują. Dodatkowo, na przestrzeni lat zmienia się także każdy człowiek. Jego potrzeby, czasem również wartości czy życiowe priorytety. Wszystko to, sprawia że w związku pojawiają się nieporozumienia. Dotyczy to każdej pary i jest normalną częścią romantycznej relacji. Jednak kiedy nieporozumienia- z przeróżnych przyczyn- wymykają się spod kontroli, eskalują i zamieniają w kryzys, para staje w obliczu konieczności ratowania swojego związku. Jak naprawić związek w kryzysie? Odpowiedź niestety nie jest prosta i jednoznaczna.

 

Czy każdy związek można naprawić?

Specjaliści są zgodni, że jeśli obojgu partnerom zależy na ratowaniu relacji i oboje szukają odpowiedzi na pytanie jak naprawić związek, najprawdopodobniej uda się im zażegnać kryzys. Ten warunek musi być jednak spełniony- obie strony muszą być zaangażowane w walkę z zaistniałą, trudną sytuacją. Jeśli jedna z osób, które tworzą zagrożony związek nie jest przekonana do słuszności odbudowywania relacji, cały proces może zostać skazany na niepowodzenie. Oddanie się walce o związek musi być obustronne i nie może być pozorne. Jeśli partner z góry zakłada, że wszystkie podjęte środki i tak nie przyniosą rezultatu, to najprawdopodobniej tak właśnie będzie.

 

Czy każdy związek trzeba naprawić?

Jeśli kryzys w relacji doprowadził do tego, że któraś ze stron nie widzi ani odpowiedzi na pytanie jak naprawić związek, ani sensu w próbie odnalezienia jej, istnieje prawdopodobieństwo, że wszelkie próby ratowania partnerstwa będą niepotrzebnym przedłużaniem wzajemnego unieszczęśliwiania się. Czasami za naprawą związku na tzw. „siłę” stoi troska o dobro wspólnych dzieci. I choć to piękne i zrozumiałe pobudki, należy zdecydowanie oddzielić kwestie rodzicielskie od podejmowania decyzji o wspólnym życiu z partnerem lub partnerką. Zaburzone relacje lub toksyczny związek, w którym rodzic nie chce tkwić i tak wpłyną negatywnie na rozwój dziecka i są sytuacją niekorzystną dla każdej ze stron.

 

Jak naprawić związek – sposób

Niestety nie ma jednego, złotego sposobu ani zbioru kilku skutecznych rozwiązań na kryzys w relacji. Istnieje kilka kroków, które należy podjąć, ale są one tylko początkiem drogi do odpowiedzi na pytanie: jak naprawić związek. Pierwszy z nich to wspólna, szczera decyzja, że odbudowa relacji to coś, na czym zależy obojgu partnerom. Następnie należy „dokopać się” do przyczyny zaistniałej sytuacji. Powoli zdejmować warstwy, które są konsekwencjami problemu aby dostać się do jego źródła, ponieważ tylko w ten sposób można go trwałe rozwiązać. W zależności od tego ile objawów, nieporozumień i negatywnych emocji „narosło” na pierwotną przyczynę kryzysu, odnalezienie jej może okazać się relatywnie proste lub na tyle trudne, że potrzebna będzie pomoc specjalisty. Jednym z najlepszych rozwiązań w tym przypadku będzie terapia par.

 

Jak naprawić związek – wsparcie psychologiczne.

W przypadku braku skuteczności w zażegnaniu sytuacji kryzysowej w domowym zaciszu, warto szukać pomocy u wykwalifikowanego terapeuty par, który zapewni wsparcie psychologiczne oraz rozwiązanie problemu w sposób bezstronny i profesjonalny. Taki obiektywny terapeuta ma w zanadrzu skuteczne narzędzia, które pomogą odbudować partnerstwo. Terapia par nie jest jednak szybkim sposobem na zlecenie osobie spoza relacji naprawę jej, bez udziału osób tworzących związek. To praca do wykonania samodzielnie, jednak pod przewodnictwem profesjonalisty. Jego pomoc może okazać się nieoceniona w przypadkach, z którymi naprawdę trudno poradzić sobie bez specjalistycznej wiedzy. Na przykład podczas wychodzenia z tzw. schematu (ponieważ jest to proces czasochłonny, w którym łatwo o pogubienie się) lub jeśli przyczyną kryzysu są nieprzepracowane traumy.

 

Jak naprawić związek – terapia schematów

Ludzkie zachowania opierają się na schematach kształtowanych w dzieciństwie. Jeśli budowały je zdrowe relacje, schematy poprawiają jakość naszego funkcjonowania. Jeśli jednak zostały wytworzone w oparciu o toksyczne zachowania, będą wpływały negatywnie na relacje tworzone w dorosłym życiu. Terapię schematu stosuje się, kiedy para lub jedna ze stron związku, wraz z terapeutą zauważa m. in. że w relacji ciągle powtarzają się te same problemy, trudności ciągną się latami albo inne metody wsparcia psychologicznego były nieskuteczne. Powodem takich sytuacji mogą być właśnie schematy wytworzone w latach dziecięcych. Terapia par oparta na tym założeniu będzie miała na celu rozpoznanie schematów i zmianę ich treści.

 

Jak naprawić związek – terapia traumy.

Jedną z typowych przyczyn kryzysu w relacji są też nieprzepracowane traumy. Odpowiedzią na pytanie jak naprawić związek jest wtedy terapia traumy, która pozwala przepracować urazy psychiczne, okiełznać emocje, które potrafią wymykać się spod kontroli oraz wyuczyć się skutecznych metod samoregulacji oraz wypracować nowe, adaptacyjne wzorce zachowań.