Milton Erickson – Niezwykła Terapia

Milton Erickson - "Niezwykła Terapia" to tytuł książki Jay'a Haley'a opisująca nowatorskie metody terapeutyczne jednego z największych terapeutów XX w Miltona Hylanda Ericksona. Erickson urodzony w latach 20 XX wieku syn farmera był jedną z największych postaci świata hipnoterapii. Psycholog, psychiatra, człowiek ze wszech miar wybitny. Dzięki swojemu unikalnemu talentowi stał się ojcem nowoczesnej hipnoterapii klinicznej. To dzięki jego niepowtarzalnym metodom pracy hipnoza I hipnoterapia zagościła na salonach uniwersytetów I stała się inspiracją dla dużej części świata profesjonalnej hipnoterapii.

Każda dziedzina wiedzy ma swojego mistrza. W przypadku terapii z wykorzystaniem hipnozy – hipnoterapii – jest nim bez wątpienia Milton Hyland Erickson. Docenienie jego rewolucyjnych pomysłów i zrozumienie jakie były jego intencje jest niezbędne dla terapeutów stosujących hipnozę. Wiedza ta pomaga także pacjentom, którzy myślą o hipnoterapii. Pozwala zrozumieć jej sens i celowość. Warto poznać bliżej osobę, dzięki której istnieje popularna do dziś hipnoza ericksonowska.

 

Milton Erickson – ojciec nowoczesnej hipnoterapii

Za czasów Miltona Ericksona hipnoza nie była rzeczą nową. Jednak, dzięki opracowanej przez niego nowatorskiej technice, zyskała zupełnie inne oblicze. Jak się okazało hipnoza ericksonowska przetrwała próbę czasu i stosowana jest do dnia dzisiejszego.

Milton Erickson uważał hipnozę i hipnoterapię za skuteczny sposób na szukanie rozwiązania problemów z zakresu psychologii, a nawet medycyny. Hipnozą interesował się od wczesnego dzieciństwa. Sam praktykował autohipnozę, która pomagała mu w rozwoju, a także – jak mówią przekazy – wyleczeniu dysleksji.

Nic dziwnego, że hipnozą i jej możliwościami terapeutycznymi zajął się w życiu zawodowym. Ten amerykański psychiatra i psychoterapeuta, poświęcił życie promowaniu terapii z użyciem hipnozy klinicznej według własnego modelu. Zajmowała go także terapia rodzin. Model Miltona różni się od klasycznej hipnozy. Warto poznać jej główne założenia, które pozwalają dostrzec te różnice.

 

Model Miltona – wyrafinowany język hipnozy

Metoda wykorzystywana przez Miltona Ericksona stała się podstawą współczesnej hipnoterapii. Określana jest czasem jako pierwszy model hipnozy klinicznej i posiada ścisłe wytyczne zbudowane na naukowych podstawach i doświadczeniu. W hipnozie ericksonowskiej niezwykle ważne są założenia, które stanowią punkt wyjścia do rozpoczęcia hipnoterapii.

Założenia jakie posiada język miltonowski skupiają się na pięciu punktach, które podkreślają:

  • niepowtarzalność każdego człowieka,
  • potencjał, który kryje się w każdym bez wyjątku,
  • pozytywne intencje, które są punktem wyjścia do każdego działania,
  • prawo do podejmowania decyzji, które subiektywnie wydają się najlepsze,
  • oraz nieuchronność zmian.

Ten prosty zbiór zasad pozwolił Ericksonowi uznać wszystkich ludzi jako równych sobie i posiadających takie same możliwości. Hipnoterapia Miltona zakłada, że wszystkich bez wyjątku uznajemy za zdolnych do osiągania postawionych sobie celów. Każdy człowiek ma nieograniczony potencjał, a także prawo do decydowania o sobie.

 

Milton Erickson i jego przesłanie

Milton uważał, że opór pojawiający się w niektórych przypadkach przy hipnoterapii wynika z braku odpowiedniego porozumienia między terapeutą i pacjentem. Za oporem na sugestie hipnotyczne stoi zdaniem Ericksona nic innego jak brak kontaktu i zrozumienia, który nie pozwala otworzyć się na możliwości hipnozy. Sukcesu hipnoterapii upatrywał w odpowiednim kontakcie z klientem. Podczas sesji osoba znajdująca się w transie miała odkryć w sobie wiele możliwości rozwiązania problemu oraz samodzielnie podjąć decyzję, jaką drogę wybierze.

Warto podkreślić, że myśl Miltona Ericksona stała się podwaliną do rozwoju rewolucyjnej metody jaką jest neurolingwistyczne programowanie. Dzięki niemu, a także innym badaczom jak: Fritz Perls, Virginia Satir czy John Grinder i Richard Bandler powstały modele komunikowania się, planowania i rozwiązywania konfliktów. W założeniach jakie posiada neurolingwistyczne programowanie czytelne jest przesłanie Eriksona: dotyczące indywidualnych cech człowieka, dobrych intencji i potrzeby zmian.

 

Hipnoterapia według Miltona Ericksona

Milton Erickson uznawał potęgę hipnoterapii. Był jednak świadomy, że nie jest ona narzędziem oderwanym od rzeczywistości. Podkreślał, że hipnoza nie powinna być traktowana jako uniwersalne lekarstwo na wszystkie problemy. Dla Miltona Ericksona hipnoterapia była narzędziem, dzięki któremu możliwa była zmiana świadomości, sposobu rozumienia i postrzegania rzeczywistości. Dzięki temu hipnoterapia mogła mieć wpływ na doświadczenia i reakcje ciała. Tym samym mogła się stać skuteczną metodą terapeutyczną.

Uważał także, że to umysł jest źródłem wiedzy i potencjału. Ufał w jego możliwości. Z tego względu hipnoterapia była dla niego doskonałym narzędziem otwierającym przed pacjentami możliwości zdrowienia. Wierzył, że warto zaufać swojemu umysłowi i przede wszystkim podświadomości. Jak mówi jedna w fundamentalnych zasad metody ericksonowskiej: każdy człowiek podejmuje najlepszą dla siebie decyzję, a odpowiedzi na pytania pojawią się we właściwym czasie.

Hipnoterapia Miltona Ericksona ma za zadanie dostrzeżenie przez klienta różnych możliwości. Dzięki temu klient zyskuje metody rozwiązania problemu. Ważne w procesie terapeutycznym jest to, aby osoba zahipnotyzowana była otwarta na sugestie i podpowiedzi. Dzięki temu możliwe jest znalezienie we własnym umyśle rozwiązań problemów i odpowiedzi na pytania.

Czas płynie, jednak podstawy, które opracował Milton Erickson są wciąż żywe. Dzięki niemu hipnoterapia weszła na nowy poziom, a jej skuteczność przez lata doceniło wiele osób dotkniętych różnymi problemami natury psychicznej, które udało się przezwyciężyć.