Toksyczny związek

Toksyczny związek

Początki każdej znajomości wydają się przyjemne i proste. Poznając nowego partnera lub partnerkę, często skupiamy się na jego pozytywnych cechach, nie zważając na niewłaściwe zachowania czy negatywne przymioty charakteru. Mimo tego, że często doskonale zdajemy sobie z nich sprawę, żyjemy w przeświadczeniu, że ,,miłość przezwycięży wszystko’’. Nierzadko przychodzi jednak czas, gdy sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli, a jedna osoba w związku odczuwa przytłoczenie i permanentny stres. I wtedy ten sielankowy związek zaczyna przypominać pętle powoli zaciskającą się na naszej szyi. A my sami boimy wykonać się jakikolwiek ruch, by nie zaciskała się jeszcze mocniej.

 

Kryzys w związku czy toksyczny związek?

W każdej relacji zdarzają się lepsze i gorsze dni. Różnice charakteru, inne plany na przyszłość czy odmienne wartości to tylko niektóre przyczyny kryzysu w związkach. Niekiedy nawet błahe rzeczy potrafią przerodzić się w konflikt dużych rozmiarów, który ciężko zakończyć. Jak więc odróżnić toksyczny związek od kryzysu w małżeństwie?

Teoretycznie, cechy niezdrowego związku nie powinny być zbyt trudne do zauważenia. W praktyce jednak rozpoznanie patogennego związku może okazać się kłopotliwe. Wynika to przede wszystkim z faktu, że toksyczny partner ma opracowaną do perfekcji sztukę manipulacji drugą osobą. Wykorzystuje ją przede wszystkim do osiągnięcia swych celów, przy pomocy psychologicznych sztuczek. Kończy się to na tym, że osoba atakowana pozostaje z niewyobrażalnym poczuciem winy. Konsekwencją trudności rozpoznania niszczycielskiego związku, jest utkwienie w niezdrowej relacji. W końcu ciężko przyznać się nam do tego, że ,,jestem w destrukcyjnym związku’’, kiedy mamy poczucie, że ,,to wszystko to moja wina’’.

Jeśli mamy wątpliwości co do tego, czy nasza relacja to toksyczny związek, warto zapoznać się z jego charakterystycznymi objawami:

  • wywoływanie poczucia winy przez partnera, za jego własne niepowodzenia,
  • brak więzi emocjonalnej,
  • szantaż emocjonalny, czyli wymuszanie przez jednego z partnerów pewnych zachowań, powołując się np. na miłość do drugiej osoby,
  • niskie poczucie własnej wartości, które spowodowane jest zrzucaniem winy na drugą osobę, za swoje porażki,
  • uczucie samotności,
  • kłamstwa i kłótnie,
  • przemoc fizyczna.

 

Toksyczny związek – jak sobie z nim poradzić?

Związek dwojga ludzi powinien być oparty na prostych założeniach, w tym na partnerstwie, równości, szacunku oraz wzajemnej miłości. Jeśli któryś z tych elementów zostanie zachwiany, może dopaść nas kryzys w związku. Toksyczny związek można naprawić tak, jak każdą inną relację. Wiążę się to przede wszystkim z wykazaniem woli do pracy przez obojga partnerów. Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać by naprawić relację z partnerem, jest szczera rozmowa. Przed jej przeprowadzeniem warto dłużej zastanowić się nad tym, jak ubrać swoje uczucia oraz zastrzeżenia w proste słowa. Należy sprawę postawić jasno, że nie podoba nam się aktualny stan związku i oczekujemy zmian. Ponadto, gdy w relacji pojawiają się trudności, a związek zaczyna przypominać pole bitewne, warto udać się do specjalisty. Jedną z możliwości jest terapia par, a nawet hipnoterapia która nie tylko poszerzy horyzonty dotyczące naszej relacji, ale również pozwoli nam określić dalszą ścieżkę działania. Jeśli partner zgodzi się na terapię bądź wizytę u specjalisty, to znak, że widzi swoje błędy i razem z nami chce nad nimi pracować. W sytuacji, gdy na prośbę o udanie się do psychologa odpowie agresją, obrażaniem bądź twierdzeniem, że wszystkie problemy są wyimaginowane, to jasny sygnał, że tego związku nie da się naprawić.

 

Na czym polega toksyczny związek

Toksyczny związek oparty jest na manipulacji i współuzależnieniu od partnera, stąd też jego zakończenie nigdy nie jest łatwe. Bardzo często osoby, które podejmują decyzję o zakończeniu trudnego związku, po jakimś czasie i tak wracają do swojego toksycznego partnera. Najczęściej wskazywaną przyczyną takiego zachowania jest odczuwanie samotności. Wiele osób wybiera złe traktowanie od poczucia smutku i niekochania. Jak więc uciec od tego błędnego koła? By zakończyć toksyczny związek z powodzeniem, potrzebna nam będzie pomoc i wsparcie drugiej osoby. Bez odpowiedniej opieki, istnieje bardzo wysokie ryzyko, że będziemy wciąż wracać do tego, co znajome i w pewnym sensie bezpieczne. Najlepiej, by podczas definitywnego zakończenia relacji, towarzyszyła nam zaufana osoba. Mogą to być rodzice, rodzeństwo, przyjaciółka czy przyjaciel. Istotne jest to, aby była to osoba twardo stąpająca po ziemi, by nie pozwoliła na ponowną manipulację przez partnera. Ponadto wizerunek toksycznego partnera to coś, co jest dla niego najważniejsze. Dlatego też w obecności drugiej osoby, często odpuszcza i pozwala nam odejść bez gróźb, przemocy i negatywnych emocji.

Warto pamiętać, że toksyczny związek wiąże się z bolesnym rozstaniem, tak samo, jak zakończenie normalnej relacji. Zatem jak poradzić sobie z rozstaniem? Istotną kwestią jest odpowiednie wsparcie psychologiczne w kryzysie, które może Ci zaoferować doświadczony specjalista.