Lęk jest naturalnym stanem emocjonalnym, który pojawia się w odpowiedzi na realne lub nierealne zagrożenie. Każdy z nas posiada zdolność odczuwania lęku jako naturalnego odruchu uruchamiającego w nas (w umyśle gadzim) instynktowne reakcje walki, ucieczki lub zmrożenia. To dlatego w sytuacji lękowej nasz organizm uruchamia procesy somatyczne przygotowujące nas do ucieczki lub walki. Takie jak przyśpieszony oddech, napięcie mięśniowe czy podwyższona potliwość. Czasami jednak w wyniku niewłaściwej interpretacji przez umysł sytuacji bieżącej pojawia się nieadaptacyjny lęk, a nawet ataki paniki. Poniżej znajdziesz kilka z niezliczonych sposobów na to jak opanować lęk.
Lęk można opanować na różne sposoby. Znajdź takie, które Tobie najbardziej odpowiadają. Oto kilka propozycji ćwiczeń, które w bezpieczny sposób możesz stosować samodzielnie:
Ćwiczenie jak opanować lęk
- Oddychanie. Weź cztery lub pięć głębokich oddechów przeponą w regularnym odstępie czasu np. 7s wdech i 7 s wydech.Stymuluje to nerwy serca i płuc, co powoduje uspokojenie oraz daje umysłowi informację, że nie ma potrzeby dodatkowego dotleniania tkanek.
- Stabilizacja. Postaw obie stopy na podłodze, skieruj całą swoją uwagę na podeszwy stóp i zdaj sobie sprawę, że jesteś stabilny/a/ i bezpieczny/a/. Pozostań w takiej pozycji przez co najmniej minutę, aż poczujesz grunt pod sobą.
- Zatrzymaj się. Zachowaj spokój, oddychaj i poczuj swoje stopy na ziemi. Posłuchaj odgłosów otoczenia. Obserwuj to, co jest wokół.
- Przenieś się w wyobraźni do spokojnego, bezpiecznego miejsca. Wyobraź sobie spokojne miejsce, na przykład plażę: poczuj na swojej skórze gorące słońce, wsłuchaj się w szum fal, przywołaj wyobrażenie spokojnie płynących chmur na tle błękitnego nieba.
- Skup się na fizycznych przejawach lęku. Dostrój się do doznań fizycznych wywołanych lękiem, na przykład bicia serca i wibracji w brzuchu. Pozostań z tymi doznaniami, okaż im współczucie i ciekawość. Oddychaj głęboko, aż poczujesz, że doznania te się wyciszyły.
- Wyobraź sobie lęk jako dziecięcą część siebie. Okaż jej wsparcie, przytul ją, otul kocem, poczęstuj ciasteczkami i mlekiem. Wyobraź sobie to, czego potrzebuje dziecięca część ciebie, by poczuć się trochę lepiej.
- Zadaj sobie pytanie czy sytuacja, w której się znalazłeś stanowi realne zagrożenie.
Twój przyjaciel lęk
Pamiętaj o tym, że lęk jest Twoim trudnym przyjacielem i przychodzi po to, aby zwrócić Twoją uwagę na realne lub wyimaginowane zagrożenie. Dlatego warto jest wsłuchać się w to, co chce Ci przekazać.
Jednocześnie podkreślamy, że żadna technika jak opanować lęk nie zastąpi terapii. Jeżeli lęk stał się nieodłączną częścią Twojego życia warto rozważyć skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Jedną z najskuteczniejszych metod samodzielnej pracy z lękiem jest autohipnoza. Jeżeli masz więcej pytań skontaktuj się z terapeutą poprzez formularz poniżej.