Jak pozbyć sie fobii

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
https://naprawaskrzydel.pl/wp-content/uploads/2022/06/floating-E.png

Jak pozbyć sie fobii

Fobia jest szczególnym rodzajem lęku polegającym na powtarzalnym, silnie utrwalonym lęku przed jakimś rodzajem bodźca. Dlatego pytanie jak pozbyć się fobii codziennie nurtuje tysiące ludzi na całym świecie. Konkretne rodzaje fobii dotyczą właśnie bodźca powodującego, że  reakcja lękowa staje się automatyczna. Jak do tej pory świat neuronauki nie znalazł jednoznacznej odpowiedzi na to w jaki sposób powstają fobie.  Część środowiska naukowego twierdzi, że fobia ma podłoże genetyczne co wskazuje na swoiste dziedziczenie fobii. Inna część środowiska stoi na stanowisku, że źródłem fobii jest nieprawidłowe funkcjonowanie neuroprzekaźników lub nadaktywność ciała migdałowatego w mózgu. Niektóre teorie psychologiczne stwierdzają nawet, że fobia jest przejawem innego problemu stanowiąc dla niego pewnego rodzaju maskę. Fobia zatem jest jedynie pewną emanacją, sposobem w który umysł manifestuje obecność innego problemu.

Większość modeli terapeutycznych posiada własne narzędzia do pracy z fobią. Poniżej przedstawiamy ćwiczenie jak pozbyć się fobii wywodzące się z NLP (Neurolingwistyczne Programowanie). Ćwiczenie które wykonane prawidłowo pozwala uporać się z jej objawami, a nawet całkiem zniwelować objawy fobii. Poniższe ćwiczenie  wykorzystuje technikę podwójnej dysocjacji, jest w pełni bezpieczne i możesz je wykonywać wielokrotnie.

Ćwiczenie – jak pozbyć się fobii

 1. Określ sytuacje kiedy występuje u Ciebie lęk fobiczny na bodziec lub traumatyczne (nieprzyjemne) wspomnienie, które chcesz zniwelować.
 2. Uświadom sobie, że na chwilę przed tym doświadczeniem i chwile po nim istniał czas pełnego bezpieczeństwa.
 3. Wyobraź sobie, że siedzisz w kinie oglądając siebie na małym czarno-białym ekranie.
 4. Następnie wyobraź sobie, że wychodzisz z siebie siedzącego na widowni i płyniesz w stronę kabiny operatora kina.
 5. Wyobraź sobie siebie siedzącego w kabinie operatora i obserwującego siebie siedzącego na widowni, oglądającego siebie na małym czarno-białym ekranie.
 6. Wyobraź sobie, że właśnie rozpoczyna się czarno-biały film wyświetlany na bardzo małym ekranie. Film rozpoczyna się od bezpiecznej sytuacji poprzedzającej wspomnienie, a kończy sytuacją kiedy ponownie czujesz się bezpiecznie.
 7. Teraz zatrzymaj film lub jeżeli możesz wyczyść ekran.
 8. Wyjdź z kabiny operatora i fotela, a następnie przejdź do końca filmu.
 9. Puść film bardzo szybko wstecz, tym razem w kolorze. Całość powinna zająć nie więcej niż 1-2 sekundy i zakończyć się w chwili kiedy czujesz się bezpiecznie tak jak przed wystąpieniem doświadczenia.
 10. Powtarzaj kroki 8 i 9 aż do chwili, kiedy doświadczenie nie będzie wywoływać reakcji lękowej
 11. Przejdź w myślach do przyszłości i wyobraź sobie sytuacje w której występowała u Ciebie reakcja fobiczna.

Jak pozbyć się fobii – podsumowanie

Zapewne wiesz, że jest kilkanaście rodzajów fobii. Każda osoba borykająca się z lękiem fobicznym doskonale zdaje sobie sprawę z uciążliwości fobii. Szczególnym jednak rodzajem fobii jest fobia społeczna polegająca najczęściej na lęku przed ekspozycją publiczną, poznawaniem nowych osób a w skrajnych przypadkach nawet przed wychodzeniem z domu. Ten rodzaj fobii daje pierwsze symptomy już w dzieciństwie zwykle w wyniku stresujących doświadczeń dziecka w relacjach w rówieśnikami. Nieleczona fobia społeczna potrafi przysporzyć dużych trudności w nawiązywaniu i kształtowaniu relacji z otoczeniem, a nawet skutecznie uniemożliwić zdobycie przyjaciół lub partnera.

Jedną z najskuteczniejszych form pracy w fobią społeczną jest hipnoterapia, która pozwala uporać się całkowicie lub znacznie złagodzić skutki fobii społecznej już po kilku sesjach.

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji jak pozbyć się fobii lub indywidualnego procesu terapeutycznego skontaktuj się z terapeutą poniżej.

Wybierz swojego terapeutę

Ania

Hipnoterapeutka / Psychotraumatolog / Seksuolog / PsychopedagogAnna Franecka

+48 608 044 141
anna(malpa)naprawaskrzydel.pl
Piotr

Hipnoterapeuta / Mentor / Tutor / Master CoachPiotr Otto

piotr(malpa)naprawaskrzydel.pl
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image