Wsparcie psychologiczne dla dzieci w kryzysie polega na przywróceniu równowagi psychicznej i umiejętności samodzielnego radzenia sobie. Jeśli twoje dziecko przeżywa silny stres, kryzys, nie radzi sobie z sytuacją w zależności od jego wieku możesz zaobserwować różne symptomy.
Dzieci w wieku przedszkolnym:
ssanie kciuka, moczenie nocne, koszmary nocne, lęk przed ciemnością, lęk przez pozostawaniem w samotności, nietrzymanie moczu lub kału, trudności w mówieniu, brak apetytu lub nadmierny apetyt.
Dzieci w wieku od 5 do 11 lat:
drażliwość, płaczliwość, koszmary nocne, lęki nocne lub lęk przed ciemnością, niechęć do nauki i szkoły, kłopoty z koncentracją na lekcjach, dezorientacja, niepokój lęk agresywne zachowanie w szkole lub w domu, rywalizowanie z młodszym rodzeństwem o uwagę rodziców.
Dzieci/Młodzież w wieku od 11 do 14 lat:
Lęk przed doznawaniem krzywdy osobistej, lęk przed utratą osób bliskich, gniew, zaprzeczanie, ogólny niepokój, zakłócenia snu, zaburzenia apetytu, buntownicze zachowania w domu, problemy w szkole, problemy fizyczne np. bóle głowy, objawy psychosomatyczne.
Młodzież w wieku od 14 do 18 lat:
pobudzenie lub spadek poziomu energii, apatia, spadek zainteresowania płcią przeciwną, objawy psychosomatyczne, bóle głowy, zaburzenia menstruacyjne, problemy z trawieniem, napięcie, zaburzenia apetytu i snu, kłopoty z koncentracją, poczucie winy, lęk przed stratą, gniew na niesprawiedliwość losu, który przyniósł kryzys, tendencja do obwiniania innych za negatywne wydarzenia.
Model terapeutyczny zostanie ustalony w trakcie pierwszego spotkania – konsultacji terapeutycznej. Ilość spotkań, zastosowane techniki i strategie terapeutyczne zostaną dopasowane w zależności od problemu z jakim boryka się twoje dziecko, jego wieku i etapu rozwoju społecznego i poznawczego.
W większości przypadków wsparcie psychologiczne dla dzieci w kryzysie obejmuje 2-6 jednostek terapeutycznych po 60 minut. Bliższych informacji udzielimy po zapoznaniu się z indywidualną sytuacją dziecka.