PsychoWiedza

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
Terapia Poznawczo Behawioralna

Terapia Poznawczo Behawioralna (ang. cognitive–behavioral therapy) jest jedną z najczęściej spotykanych form pomocy terapeutycznej stosowanych w odniesieniu do problemów, z którymi boryka sie większość z naszych pacjentów (klientów). Jednocześnie większość osób zgłaszających się do hipnoterapii I korzystających z wcześniejszej pomocy terapeutycznej podczas konsultacji nie porafi określić modelu terapeutycznego stosowanego dotychczas. Dlatego w poniżej przybliżamy na czym polega terapia poznawczo behawioralna

Terapia Schematów

Terapia Schematów jest nowym trendem zaliczanym do tzw. 3 fali psychoterapii Poznawczo Behawioralnej (CBT). Nowe podejście w CBT zostało dedykowane do pracy terapeutycznej w zakresie zaburzeń osobowości i jak dotychczas wykazuje największą skuteczność właśnie w tym obszarze. Z biegiem doświadczeń Terapia Schematów wykazała swoją skuteczność rónież na innych płaszczyznach. Dzisiaj elementy ST (Schema Therapy) znalazły szeroki zakres zastosowania np w terapii par, terapii traumy, terapii uzaleznień, hipnoterapii oraz coachingu.

Jak naprawić związek

Wiele osób w sytuacji kryzysu w związku zadaje sobie pytanie "Jak naprawić związek". Czy jest jeszcze czas aby uratować związek czy jest już z za późno ? To pytanie na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zawsze jest jednak szansa na zmianę komfortu funkcjonowania w relacji. Dowiedz się zatem co zrobić aby uratować związek.

Toksyczny związek

Toksyczny związek Początki każdej znajomości wydają się przyjemne i proste. Poznając nowego partnera lub partnerkę, często skupiamy się na jego pozytywnych cechach, nie zważając na niewłaściwe zachowania czy negatywne przymioty charakteru. Mimo tego, że często doskonale zdajemy sobie z nich sprawę, żyjemy w przeświadczeniu, że ,,miłość przezwycięży wszystko’’. Nierzadko przychodzi jednak czas, gdy sytuacja zaczyna...

Jak poradzić sobie z rozstaniem, czy można mu zapobiec?

Stan po rozstaniu można porównać do przeżywania żałoby. Tak samo czujemy żal, złość, wyparcie, rozpacz, ale po tym wszystkim następuje akceptacja. Nie bój się przeżywać swoich swoich uczuć. Nawet gdy są ciężkie, zaakceptuj to, że są częścią ciebie. Walczenie na siłę z naszymi emocjami może spychać je, ale z one z pewnością wypłyną po czasie.

Kryzys w związku

Na początku związku organizm wydziela dopaminę, czyli hormon szczęścia. Właśnie dlatego w pierwszych miesiącach relacji parze towarzyszy silne pobudzenie i głęboka fascynacja. Z czasem umysł zaczyna działać nieco inaczej. Po etapie zauroczenia następuje ten, w którym widoczne stają się mankamenty partnera. W późniejszym etapie relacji zaczynają pojawiać się też pierwsze kłótnie, które mogą doprowadzić do zakończenia związku. Jak poradzić sobie z trudniejszymi chwilami? Czy kryzys w związku zawsze kończy się rozstaniem?

Terapia traumy

Trauma jest swoistą raną na psychice, odpowiedzią na wydarzenie spowodowane tak zwanym stresorem traumatycznym. Szacuje się, że około 80% osób narażonych jest na powstanie traumy. Stresorem traumatycznym może być bezpośrednie zagrożenie życia, bycie świadkiem takiej sytuacji, przewlekła choroba, bycie ofiarą przemocy (fizycznej, psychicznej czy też seksualnej), czy przedłużająca się sytuacja stresowa (również zbyt długa żałoba). Trauma może prowadzić do powstania PTSD (ang. posttraumatic stress disorder), czyli Zespołu Stresu Pourazowego. Celem terapii traumy jest jej przepracowanie i powrót do równowagi psychofizycznej.

Hipnoza Regresyjna

W niektórych przypadkach trudna i traumatyczna przeszłość potrafi skutecznie komplikować obecne życie. Przykre doświadczenia rzutują na przyszłość i objawiają się szeregiem trudnych do okiełznania reakcji organizmu. Nieuzasadnione lęki i fobie, które utrudniają codzienne funkcjonowanie można skutecznie leczyć za pomocą hipnoterapii. Jedną z najskuteczniejszych technik rozwiązywania dawnych traum i przepracowywania trudnych emocji jest hipnoza regresyjna. Czy tak właściwie ona jest, komu się ją poleca i jak to wygląda w praktyce?

Terapia par

Początki związku przeważnie są sielankowe, ponieważ wtedy buduje się relacja, para się poznaje, jest sobą zafascynowana, uczy się siebie. Niestety, kiedy ten czas mija, wtedy nierzadko relacje ulegają pogorszeniu, a co za tym idzie, niegdyś nie widzący poza sobą świata partnerzy zaczynają się oddalać od siebie. W takim przypadku pomocna może okazać się terapia par. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele czynników może wpływać na powstanie kryzysu pomiędzy dwojgiem ludzi, przez co często dochodzi do wielu kłótni i nieporozumień. Jeśli w związku zaczynają się trudności, a na horyzoncie nie widać nadziei na ewentualną poprawę, warto udać się na terapię par i poszukać pomocy u specjalisty.