Fobia społeczna – czy można ją pokonać ?

Fobia społeczna jest zjawiskiem powszechnym. Szacuje się, ze różne przejawy lęku społecznego dotyczą statystycznie nawet 9 % populacji cywilizacji zachodu. Fobia społeczna jest zaburzeniem lękowym zamiennie nazywanym lękiem społecznym polegającym na nieadaptacyjnym poczuciu strachu w sytuacjach ekspozycji publicznej. Jak dotychczas psychologia i nauki pokrewne nie znalazły skutecznego sposobu na zniwelowanie objawów lękowych. Każdy z nurtów terapeutycznych wypracował własne narzędzia do pracy z różnymi rodzajami reakcji lękowych. W poniższym artykule poruszamy temat lęku społecznego oraz modeli terapeutycznych stosowanych w pracy z tym zaburzeniem.

Fobia społeczna nie jest typowym rodzajem fobii. Zamiast obezwładniającego strachu towarzyszy jej raczej uciążliwy dyskomfort i niepokój. W przypadku lęku społecznego nieodłączne jest poczucie bycia ocenianym i obserwowanym przez otoczenie. Pomimo racjonalizowania sytuacji i wskazywania bezpodstawności obaw, uczucie to nie mija. Co więcej, z czasem pogłębia się. Lęk społeczny utrudnia codzienne funkcjonowanie i stanowi ograniczenie, z którym ciężko swobodnie żyć. Na szczęście, dzięki odpowiedniej terapii można wyleczyć także to zaburzenie lękowe. Warto szukać skutecznych metod, aby żyć bez lęku.

 

Fobia społeczna – jak ją rozpoznać

Szacuje się, że lęk społeczny dotyka aż 9% społeczeństwa. Z roku na rok zwiększa się także świadomość społeczeństwa dotycząca różnego typu zaburzeń lękowych. Jest to bardzo ważne ponieważ pomaga w akceptacji zachowań innych, ale też ułatwia rozpoznanie niepokojących symptomów u siebie.

Czym są fobie? To anormalne odczuwanie strachu zazwyczaj nieadekwatnego do okoliczności. Osoby cierpiące na fobie, strach wręcz obezwładnia w sytuacjach, kiedy nie ma realnego zagrożenia. Lęk ten nie jest związany z zagrożeniem, wywołuje go określony bodziec.

W przypadku fobii społecznej lęk wywołuje poczucie, że wszystko co się robi jest oceniane przez innych. Zarówno ta, jak i każda inna nerwica lękowa może być objawem innych schorzeń, jak depresja. Nie powinno się lekceważyć niepokojących objawów, takich jak:

  • drżenie ciała
  • suchość w ustach,
  • jąkanie się,
  • przyspieszone bicie serca,
  • rumienienie się,
  • nadmierna potliwość,

Jeśli takie symptomy towarzyszą kontaktom społecznym, albo nawet myśli o konieczności takich kontaktów konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Lęk społeczny może doprowadzić do ataków paniki, często też towarzyszy innym chorobom jak nerwica, czy depresja.

 

Hipnoterapia – skuteczna metoda leczenia fobii i lęków

Bez wątpienia wszelkie fobie i lęki należy leczyć. Mogą one bardzo uprzykrzyć życie i ograniczają możliwości człowieka. W przypadku fobii społecznej strach przed byciem ocenionym skłania do unikania nie tylko wystąpień publicznych, ale i wszelkich sytuacji wymagających interakcji z ludźmi. Można sobie wyobrazić jak wiele dróg kariery i jak wiele sytuacji towarzyskich omija osobę cierpiącą na nerwicę społeczną.

Na szczęście skuteczna terapia może pomóc rozwiązać ten problem. Wybór terapii to kwestia indywidualna. Warto jednak pamiętać, że nie każdy terapeuta pracuje z pacjentem w ten sam sposób. Popularne terapia poznawczo behawioralna i terapia psychodynamiczna znacznie różnią się między sobą. Z kolei hipnoterapia różni się od każdej innej terapii. Jak sama nazwa wskazuje bazuje na hipnozie. Dlaczego jest coraz częściej polecana w przypadku fobii i lęków społecznych?

Warto zaznaczyć, że hipnoterapia planowana jest na okres krótszy niż terapie w innych nurtach. Swoją skuteczność zawdzięcza docieraniu do trudniej dostępnych stref umysłu, mianowicie do podświadomości. Niezależnie od wybranej formy terapii warto wiedzieć, że nerwice lękowe można wyleczyć, albo choćby złagodzić ich przebieg. Nieleczone mogą nieść za sobą poważne konsekwencje.

 

Fobia społeczna – jakich stref życia dotyka

Fobia społeczna określana jest jako zaburzenie o podłożu lękowym. To rodzaj lęku, nad którym osoba nim dotknięta nie ma kontroli. Wśród przyczyn wymienia się:

  • czynniki neurobiologiczne – nieprawidłową pracę pewnych obszarów mózgu,
  • czynniki genetyczne,
  • czynniki środowiskowe.

Osoby, które żyją z fobiami często sięgają po profesjonalną pomoc dopiero w sytuacji, kiedy lęk uniemożliwia im normalne funkcjonowanie. Czasem są to sytuacje, kiedy nie mają wyjścia i muszą się zmierzyć ze swoimi problemami. Czasem też zaczynają dostrzegać jak wiele z powodu fobii ich omija. Fobia społeczna wpływa na bardzo wiele aspektów życia. Prędzej czy później każdy chory będzie musiał zmierzyć się z sytuacją, która go przerośnie.

Sytuacje publiczne, które mogą dla osoby chorej stanowić problem to prozaiczne wyjście do sklepu czy pójście na spacer. Każde spotkanie z ludźmi czy wyjście do pracy wiąże się z dyskomfortem, lękiem, a w ostateczności nawet z atakami paniki. Jak łatwo się domyślić lęk społeczny przyczynia się także do poważnych problemów w kontaktach międzyludzkich. Unikanie kontaktów społecznych nie jest jednak możliwe, jeśli chce się uczyć czy pracować. Aktywności, które dla większości kojarzone są z przyjemnością, dla osób z fobią społeczną wiążą się z ogromnym stresem i dyskomfortem.

 

Hipnoterapia – koło ratunkowe dla cierpiących z powodu fobii społecznej

Hipnoza stosowana przy leczeniu zaburzeń o podłożu lękowym polega na dotarciu do najgłębszej, nieświadomej części umysłu. Kontakt z podświadomością zazwyczaj nie wymaga głębokiego transu. Dobre efekty terapeutyczne widać już u osób wprowadzonych w płytki trans. Podczas hipnoterapii, do każdego przypadku należy podejść indywidualnie. Nawet jeśli pozornie przypadki wydają się podobne, geneza lęków może być skrajnie odmienna.

Często lęk związany jest z traumatycznym wydarzeniem z przeszłości. Dzięki hipnoterapia możliwe jest neutralizowanie traumy w pamięci chorego. Kiedy fobia ma inne przyczyny hipnoza może także pomóc na nie nakierować. Mogą to być kwestie związane z samooceną i postrzeganiem własnej osoby. Często nerwice pojawiają się na skutek natrętnych negatywnych lub wręcz katastroficznych myśli. Hipnoza daje możliwość wprowadzenia do podświadomości pozytywnych sugestii, które mogą pomóc skorygować postrzeganie rzeczywistości przez chorego.

Nie ważne jest jak zaawansowana jest fobia społeczna najważniejsze, aby mieć świadomość, że warto szukać profesjonalnej pomocy. Terapia może zdziałać naprawdę wiele. Może odmienić jakość życia, przywrócić radość z codziennych aktywności. Pozwolić nabrać wiatru w żagle i podnieść ograniczającą kotwicę.

Sprawdź darmowe ćwiczenie „Jak pozbyć sie fobii”