Kryzys w związku

Na początku związku organizm wydziela dopaminę, czyli hormon szczęścia. Właśnie dlatego w pierwszych miesiącach relacji parze towarzyszy silne pobudzenie i głęboka fascynacja. Z czasem umysł zaczyna działać nieco inaczej. Po etapie zauroczenia następuje ten, w którym widoczne stają się mankamenty partnera. W późniejszym etapie relacji zaczynają pojawiać się też pierwsze kłótnie, które mogą doprowadzić do zakończenia związku. Jak poradzić sobie z trudniejszymi chwilami? Czy kryzys w związku zawsze kończy się rozstaniem?

Czym jest kryzys w związku i jak sobie z nim poradzić?

Na początku związku organizm wydziela dopaminę, czyli hormon szczęścia. Właśnie dlatego w pierwszych miesiącach relacji parze towarzyszy silne pobudzenie i głęboka fascynacja. Z czasem umysł zaczyna działać nieco inaczej. Po etapie zauroczenia następuje ten, w którym widoczne stają się mankamenty partnera. W późniejszym etapie relacji zaczynają pojawiać się też pierwsze kłótnie, które mogą doprowadzić do zakończenia związku. Jak poradzić sobie z trudniejszymi chwilami? Czy kryzys w związku zawsze kończy się rozstaniem?

Skąd się biorą problemy w związku?

Jednym z podstawowych powodów występowania kłopotów w relacji jest problem z komunikacją. W fazie zauroczenia nie zawsze dostrzega się niekiedy głęboko skrywane oczekiwania drugiego człowieka. Gdy relacja staje się poważniejsza, naturalnym jest, że przed parą pojawiają się nowe wyzwania. Kluczowym aspektem pozwalającym uchronić się przed kryzysem w związku jest szczera rozmowa na temat problemu.

Niestety, nie zawsze jest to łatwe. Ludzie często mają swoje głęboko skrywane problemy i sekrety, o których nie chcą lub wstydzą się rozmawiać. Niekiedy na konkretne zachowanie partnera wpływa jego przeszłość lub inny czynnik, o którym nie ma pojęcia druga strona. Kryzys w związku spowodowany problemem z komunikacją może dotknąć zarówno związki nieformalne, jak i małżeństwa.

Brak rozmów nie jest jednak jedyną przyczyną kłopotów w relacji z partnerem. Do równie częstych można też zaliczyć:

  • brak zaufania,
  • zdrada jednego z partnerów,
  • problemy finansowe,
  • utrata pracy,
  • ciężka choroba partnera lub członka rodziny.

Przyczyn kryzysów małżeńskich i partnerskich jest więc tyle, co samych par. Podstawą do ich przezwyciężenia jest wspólna praca. Od czego w takim razie należy zacząć?

Role społeczne, a problemy w relacji

Ile ról może spełniać jedna osoba? Współczesny świat pędzi w zawrotnym tempie, co odbija się na zdrowiu i stylu życia ludzkości. Problem ten dotyczy również par, które często nie potrafią podzielić się obowiązkami. Zmęczenie, niezadowolenie i frustracja jednej ze stron może w konsekwencji doprowadzić do tego, że kryzys w związku zagości na dobre.

Podstawą do aktywnej pracy nad niezgodnością w relacji jest partnerskie podejście do związku. To normalne, że jedna osoba lepiej gotuje, a inna radzi sobie doskonale w zarządzaniu finansami. Nie ma to nic wspólnego z typowo ,,kobiecymi” i ,,męskimi” zajęciami. Każdy człowiek ma prawo zajmować się tym do czego ma talent.

Bywa tak, że główną przyczyną kłótni jest za duża ilość obowiązków jednej strony. W takim przypadku, warto odbyć szczerą rozmowę na ten temat. W spokojnej atmosferze dużo łatwiej zauważyć problem i znaleźć wspólne rozwiązanie. Po ustaleniu wspólnego planu działania warto też zaufać partnerowi. Dla przykładu, gdy mąż stara się posprzątać za żonę, ta nie powinna komunikować mu, że robi to zbyt wolno lub nieudolnie. W ten sposób łatwo o kolejną cegiełkę zwiększającą podziały pomiędzy partnerami.

Jak naprawić związek?

Niezgodność i wynikające z niej kłótnie są normalnym etapem każdej relacji. Aby zażegnać kryzys w związku, należy przede wszystkim pamiętać o zaufaniu i komunikacji. Trudno oczekiwać od partnera, że będzie w stanie domyślić się każdej intencji. W związku z tym, chcąc pracować nad swoim problemem należy szczerze na jej temat porozmawiać. Rozmowa jest podstawowym aspektem, który umożliwi wam odświeżenie relacji.

Gdy już dojdzie do porozumienia, warto ustalić potrzeby każdej ze stron. W tym celu warto unikać oskarżeń, ponieważ mogą one doprowadzić do wystąpienia kolejnej nieprzyjemnej wymiany zdań. Każda strona powinna zweryfikować swoje oczekiwania względem relacji. Na tym etapie można też zdecydować o rozstaniu. Jednak jeśli obu stronom będzie zależeć na związku, warto podjąć próbę wspólnego przejścia przez trudności i podjąć terapię par.

Naprawa związku to proces oparty na zaufaniu i szacunku do samego siebie. Para, która wspiera się i jednocześnie wspólnie buduje swój świat pełen miłości i szacunku jest dużo szczęśliwsza. Aby to osiągnąć, warto pamiętać o swoich pasjach i uczuciach. Choć nie zawsze jest to proste, dbając o siebie zadbasz jednocześnie o swoją relację.

Co może pomóc przepracowaniu kryzysu w związku?

Nie zawsze poradzenie sobie z kryzysem w związku przychodzi łatwo. Często już sama wizja trudnej rozmowy z partnerem może okazać się zbyt przytłaczająca. Warto wiedzieć, że w takiej sytuacji nie musi się samodzielnie podejmować decyzji. Można skorzystać z pomocy terapeuty par, który wspomoże parę w ustaleniu przyczyny problemu w ich relacji. W tym celu można wykorzystać zarówno klasyczną rozmowę, jak i hipnoterapię po to, aby uwolnić nieprzyjemne emocje. Ostateczny charakter terapii par będzie zależny od oczekiwań danej pary.

Ważnym jest jednak, aby partnerzy wspólnie podjęli decyzję o tym, że chcą zażegnać kryzys. Trudno bowiem oczekiwać poprawy w przypadku zaangażowania tylko jednej ze stron. Choć przepracowanie problemów z związku często nie należy do najłatwiejszych, wspólnymi siłami można osiągnąć bardzo dużo. Warto więc podjąć wyzwanie.