Jak poradzić sobie z rozstaniem, czy można mu zapobiec?

Stan po rozstaniu można porównać do przeżywania żałoby. Tak samo czujemy żal, złość, wyparcie, rozpacz, ale po tym wszystkim następuje akceptacja. Nie bój się przeżywać swoich swoich uczuć. Nawet gdy są ciężkie, zaakceptuj to, że są częścią ciebie. Walczenie na siłę z naszymi emocjami może spychać je, ale z one z pewnością wypłyną po czasie.

Jak poradzić sobie z rozstaniem

 

Zakończenie ważnej dla nas relacji najczęściej wiąże się z trudnymi dla nas emocjami. Możemy odczuwać ból po stracie i przemożną chęć powrotu do czegoś co się skończyło, a w konsekwencji poczucia bezsilności. Choć dla nikogo nie jest to łatwe i raczej nikt nie chciałby tego przeżywać to statystyki są bezlitosne. Większość z nas przynajmniej raz w życiu doświadczy rozstania. Jak poradzić sobie rozstaniem lub odejściem bliskiej osoby? Jak w ogóle zrozumieć to, że dwoje ludzi pałających do siebie żywym uczuciem mogą nagle stać się sobie obcy?  To trudny temat ale bardzo ważny i bardzo ludzki.

 

Dlaczego ludzie się rozstają?

 

Co tak na prawdę sprawia, że ludzie się rozstają? Czemu niektórym parom udaje się przez lata trwać w relacji, a inne po paru miesiącach czy latach rozpadają się? Zanim odpowiemy sobie na pytanie jak poradzić sobie sobie z rozstaniem pomyślmy skąd one się biorą?

Powody bywają różne, kluczowy jest czas. Młode związki kończą się najczęściej kiedy schodzimy z „różowej chmurki”. Randki i wspólne wyjazdy ustępują miejsca codziennemu życiu i nasz partner czy partnerka okazują się ludźmi z krwi i kości. Idealizowanie drugiej osoby zawsze spotka się z rozczarowaniem. Pytanie czy jesteście w stanie zaakceptować to u drugiej osoby. Często okazuje się, że nasza sympatia jest nie tym kogo szukamy i relacja się kończy.

Ludzie w dłuższych związkach mają już za sobą ten moment i są gotowi być ze sobą na dobre i na złe. Dlaczego więc i oni się rozstają? Z czasem wspólne życie może spowszednieć i o pewnych rzeczach łatwo zapominamy. O związek trzeba dbać wspólnymi siłami, drobnymi gestami, czułością i wzajemnym szacunkiem. Kiedy tego zaczyna brakować pojawia się kryzys w związku. Bezpośrednio może on wyniknąć z jakiś poważnych rzeczy, jak zdrada, choroba czy nawet przemoc. Dla silnego związku opartego na wspólnej trosce nie będzie to powód do rozstania. Niezależnie od lat stażu relacje należy dbać tak jak dbamy o cenny kwiat. Gdy nie ma już czego ratować rozstajemy się.

 

Jak radzić sobie z rozstaniem – praktyczne rady

 

Stan po rozstaniu można porównać do przeżywania żałoby. Tak samo czujemy żal, złość, wyparcie, rozpacz, ale po tym wszystkim następuje akceptacja. Nie bój się przeżywać swoich swoich uczuć. Nawet gdy są ciężkie, zaakceptuj to, że są częścią ciebie. Walczenie na siłę z naszymi emocjami może spychać je, ale z one z pewnością wypłyną po czasie. Przeżywanie ich na bieżąco nie tylko sprawi, że szybciej pozbieramy się z rozstania, ale też da nam lepsze zrozumienie własnej osoby. Pomoże nam nie popełniać tych samych błędów i żyć w zgodzie z sobą. Wreszcie gdy spotka nas to ponownie, będziemy już wiedzieć lepiej jak poradzić sobie z rozstaniem.

Zaleca się unikanie wchodzenia w kolejne relację zaraz po rozstaniu. Można nazwać to częścią wyparcia naszego bólu po stracie. Kolejny związek nie jest lekarstwem na nasze cierpienie, a jedynie odwleka je w czasie. Nie pomagamy sobie, a możemy jedynie skrzywić drugą osobę.

Kontakty z byłym partnerem po rozstaniu bywają trudne. Sam widok ukochanej osoby może wywoływać w nas szereg silnych emocji, a nawet utratę kontroli. Należy zastanowić się jak to na nas wpływa i jak chcemy to załatwić. Choć wydaje się to nieco radykalne możemy zablokować byłego partnera w mediach społecznościowych czy też usunąć numer. Nie będzie nam wtedy o sobie przypominać, a gdy nasza sytuacja emocjonalna ustabilizuje się zawsze możemy wrócić do kontaktu z tą osobą. Przede wszystkim pomyśl co dla ciebie w tej chwili jest najlepsze.

Jeśli nie wiesz jak poradzić sobie z rozstaniem poszukaj pomocy. Najgorzej jest pozostać z przeświadczeniem, że ze wszystkim musimy poradzić sobie sami. Tak przecież nie jest, a wmawianie tego sobie wpędzi nas w poczucie bezsilności i beznadziei. Porozmawiaj z przyjaciółmi i rodziną, nawet jeśli nie zgadzasz się z tym co mówią poczujesz od nich wsparcie, nie będziesz się czuć osamotnienia. Izolacja to bardzo zły stan dla naszej psychiki, skłania nas do popadania w skrajne emocje i nierealistyczne postrzeganie rzeczywistości. Pamiętaj, że do dyspozycji są też terapeuci, którzy profesjonalnie zajmują się pomaganiem innym ludziom. Istnieje wiele narzędzi terapeutycznych, które mogą ci pomóc jak np psychoterapia traumy czy hipnoterapia,która pozwala najszybciej uporać się z rozstaniem lub stratą osoby bliskiej.

Wreszcie spójrz na pozytywy swojej sytuacji. Po rozstaniu gdy, twoje życie przestaje kręcić się wokół drugiej osoby możesz zająć się sobą. Pomyśl co chciałbyś robić, zaplanuj sobie dzień tak by miło spędzić czas. To jest dla Ciebie nauka przyszłego życia, a najskuteczniej uczymy się nowych rzeczy gdy sprawiają nam przyjemność.

 

Jak uniknąć rozstania?

 

Czasami rozstanie jest nieuniknione, a nawet konieczne. Toksyczny związek może mieć bardzo zły wpływ na naszą psychikę. Jednak wiele par wolałoby go uniknąć, nie jest to pozytywne wydarzenie w naszym życiu. Czasem warto się zastanowić nie jak radzić sobie z rozstaniem, ale jak naprawić związek. Może nas ku temu skłonić wiele rzeczy, najważniejsza jest obopólna chęć by ratować relację. Kiedy ma to polegać na zachęcaniu drugiej strony mimo jej widocznego oporu to lepsze będzie nawet bolesne rozstanie. Gdy na przykład para przeżywa kryzys w związku ale oboje małżonkowie mimo niezgody pragną kontynuować swój związek z rożnych powodów, choćby wychowania dzieci, to próby ratowania małżeństwa będą uzasadnione. W takich przypadkach warto sięgnąć po terapię par. Ma ona tę zaletę, że robicie coś wspólnie. Samo pójście na spotkanie to sygnał dla drugiej połówki, że wykazujecie zaangażowanie, które jest przecież paliwem dla związku.